SAYSEN Eğitim ve Saymanlık Çalışanları Sendikası

DÜNYA BARIŞ GÜNÜ"Yurtta barış, dünyada barış" M.Kemal ATATÜRK

İkinci Dünya Savaşı, 1 Eylül 1939 günü Nazilerin Polonya'yı işgaliyle başladı. Ardında elli iki milyon ölü, milyonlarca yaralı, sakat ve moloz yığını haline gelmiş kentler ile acı ve gözyaşı bıraktı. Mayıs 1945'de son buldu. İnsanlık tarihinin bu en acımasız, en kanlı ve en kirli savaşının başladığı gün, yani 1 Eylül, Dünya Barış Günü olarak kabul edildi.

Barışın sağlanmasında en önemli unsur şüphesiz konuştuğumuz dil ve üsluptur. Konuşmalarımızda empati (Kendini karşıdaki kişinin yerine koymak) yaparak konuşmak ve davranmak, insanlar arasında ki bağı güçlendirir.

Dinimiz; insanların barış içinde ve birlikte yaşamalarına önem verir. Tüm insanların kardeş olduğunu ve soyca kimsenin kimseye üstün olmadığını vurgulamaktadır. İnsanların inançları­nı sorgulayacak olan makam, insan değildir. İnsanlarla alay etmek, hakaret ve horlamak, gülünecek şekilde ayıplamak, eğlenmek, dış görünüşe bakıp da gözüne kestirdiği insanları aşağılamak dinimizce de yasaktır.

İslam; din, dil, ırk , renk ve cinsiyet farklılıklarını zenginlik olarak değerlendirir.

Bütün toplumların; din, dil, ırk, renk, cinsiyet, görüş ayrımcılığı yapılmadan, eşit haklara sahip, birbirlerinin hak ve özgürlüklerine saygılı, huzur ve barış içinde yaşaması dileğiyle, Dünya Barış Günü kutlu olsun.

 

 EĞİTİM VE SAYMANLIK ÇALIŞANLARI SENDİKASI

 

 01 Eylül 2014


Ana Sayfa | Saysen | Genel Merkez | Mevzuat | Şubelerimiz | İletişim
Eğitim ve Saymanlık Çalışanları Sendikası © 2014 Tüm hakları saklıdır. Sitedeki bilgiler izinsiz kullanılamaz.