SAYSEN Eğitim ve Saymanlık Çalışanları Sendikası

ÜRETEN OKULLARIMIZ - İSTANBUL BAĞCILAR MTAL 
BAĞCILAR MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ DÖNER SERMEYE İŞLETMESİ
 
Meslek liselerinde döner sermaye işletmelerinin kurulmasının amacı, öğrencilerin eğitim aldıkları alanlarda, uygulamalı beceri eğitimi yapmalarını sağlamaktır. Alınan siparişlerin okul bünyesinde bulunan alanlara ait atölyelerde, öğretmenlerle birlikte üretimi yapılır. Bu üretim sırasında öğrenciler almış oldukları teorik eğitimin uygulama fırsatını daha çok bulurlar. Ayrıca bir asgari ücrete kadar ücret de alabilirler. Bu ücret aile ekonomisine katkı sağlayacağı gibi, para kazanma duygusunu da erken yaşta tatmaları, öğrencilerin öz güvenlerini de artırmaktadır. Okulumuz mezunlarından, döner sermayede çalışanlar mesleği daha iyi öğrendiği için daha çabuk iş bulmakta ve daha başarılı olmaktadırlar. Öğrenim süreci sırasında mesleği sevme ve okula uyum sağlamada diğer öğrencilerden daha ileridedirler.
Döner sermayemiz 1990 yılında Elektrik-Elektronik Teknolojileri Alanı’nda bilgisayar programı üretimiyle faaliyete başladı. Ülkemizde bulunan çeşitli okullara, kredili ders geçme, maaş-bordro ve satın alma programlarının satışını yaptık. 2002–2006 yılları arasında Çevre İl Müdürlüğü ile yaptığımız protokolle okulumuz Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı yaklaşık 55.000 aracın egzoz emisyon ölçümünü yaparak, araçlara emisyon ölçüm pulu verilmesini sağlamıştır. 1995 yılından bugüne kadar, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün siparişleri olan ilimizdeki okullarının ilk tesis donatım malzeme ihtiyaçları (sıra –bank, sınıf dolabı, öğretmen kürsüsü, askı, sandalye ve 3’lü çerçeve) okulumuz bünyesinde bulunan Tesisat Teknolojisi, Makine Teknolojisi ve İnşaat Teknolojisi Alanı öğrencileri ile birlikte üretilmektedir.
2018-2019 Eğitim Öğretim yılı itibariyle Elektrik-Elektronik Teknolojileri Alanında, döner sermaye faaliyeti olarak ilimizdeki okulların ihtiyacı olan aşağıda sıralanan elektronik teknik hizmetleri vermeye başladık.
*Güvenlik Kamera Sistemleri
*Yangın ve Hırsızlık Alarm Sistemleri
*Seslendirme Sistemleri
*BT Laboratuvar Sistemleri
*Kayan Yazı Pano Uygulamaları
*Elektronik Projeler
Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı “ 2023 Eğitim Vizyon Belgesi “ eğitimin niteliğinin artırılması ve “ Okul Gelişim Planlarının uygulanabilmesi, döner sermaye işletmelerinin gelişmesi, mesleki eğitimin kalitesinin arttırılması, mesleki ve teknik okullarının öğrencilerin gerçek anlamda iş üzerinde uygulamalı beceri eğitimini gerçekleştirmesini öngörmektedir. Ayrıca aynı vizyon belgesinde döner sermaye gelirinin arttırılması da planlanmaktadır. Okulumuz 2023 vizyon belgesi içeriğinde mesleki teknik eğitimi alanındaki tüm branşlarda üretimi arttırmayı, üretim kademelerini çeşitlendirmeyi, mezunlarımızın istihdam olanaklarını genişletmeyi hedefliyoruz.
 
Caner Avcı
Sayman/Mali Müşavir
 
 
 
 
 
 
 29 Mayıs 2019


YORUM YAP

Yalnızca Üyeler yorum yazabilirler.
 


YORUMLAR

Ana Sayfa | Saysen | Genel Merkez | Mevzuat | Şubelerimiz | İletişim
Eğitim ve Saymanlık Çalışanları Sendikası © 2014 Tüm hakları saklıdır. Sitedeki bilgiler izinsiz kullanılamaz.