SAYSEN Eğitim ve Saymanlık Çalışanları Sendikası

BÜYÜK TAARRUZ VE ZAFERE DOĞRU 

 
Büyük Taarruz ’un yıl dönümü
Zafere giden yol…
 
Zafere giden yolda büyük bir başarı olan Büyük Taarruz 'un 97.yıl dönümü. Türk Ordusunun, Kurtuluş Savaşı esnasında işgalci Yunan birliklerine karşı başlattığı Büyük Taarruz 97 yıl önceydi...
 
Türk orduları, 26 Ağustos 1922 tarihinde Türk Kurtuluş Savaşı esnasında taarruza geçerek Yunan kuvvetlerine karşı topyekun saldırı başlattı.
 
O gece ve sonrasında yaşananlar;
 
Türk ordusu, 26 Ağustos 1922 gecesi Ahır Dağları üzerinde yer alan Yunanların geceleri savunmadığı Ballıkaya mevkisine ilerledi ve buradan sızarak Yunan hatlarının gerisine intikal etmeye başladı.
 
Sabaha kadar süren intikalin ardından Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk, yanında Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa ve Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa ile birlikte muharebeyi idare etmek üzere Kocatepe'deki yerini aldı.
 
Sabah 04:30'da topçuların taciz ateşi ile birlikte harekat başladı. Saat 05:00 'de kritik noktalara topçu ateşi yapıldı ve 06:00 'da Türk piyadeleri, Tınaztepe 'ye yaklaşarak tel örgüleri aştı. Yunan askerini süngü hücumu ile temizleyen ordumuz, Tınaztepe 'yi kontrol altına aldı.
 
09:00'da Belentepe, ardından da Kalecik – Sivsiri düşman işgalinden kurtarıldı. Taarruzun ilk günü 1.Ordu Birlikleri, Büyük Kaleciktepe 'den Çiğiltepe 'ye kadar 15 kilometrelik bir bölgede düşmanın birinci hat mevzilerini ele geçirildi.
 
27 Ağustos Pazar sabahı, Türk ordusu tüm cephelerde yeniden genel bir taarruza başlanıldı. Taarruzlarda genellikle süngü hücumu yapılarak, insanüstü bir çaba gösterildi. Yoğun bir çaba sonrasında Afyonkarahisar ele geçirildi ve Başkomutanlık Karargâhı ile Batı Cephesi Komutanlığı Karargâhı Afyonkarahisar 'a taşındı.
 
28 Ağustos Pazartesi ve 29 Ağustos Salı günlerinde başarılı geçen taarruz harekâtı, 5.Yunan Tümeninin çevrilmesi ile sonuçlandı. Düşmanın çekilme yollarının kesilmesi ve düşmanı savaşa zorlayarak tamamen teslim olmalarını sağlayacak kararlar komutanlar tarafından alındı.
 
VE BÜYÜK ZAFER
 
30 Ağustos 1922 Çarşamba günü, Türk ordusu bu taarruzu kesin zaferle sonlandırdı ve Büyük Taarruz'un son safhası da Türk askeri tarihine Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak geçti.
 
Büyük Taarruz 'un ardından düşman ordusunun büyük kısmı dört bir yandan sarıldı. Ateş hatları arasında kalan düşman birlikleri tamamen yok edildi veya esir olarak ele geçirildi. Türk birlikleri, böylece Kütahya 'yı ele geçirmiş oldu.
 
Anadolu 'daki Yunan birliklerinin yarısı imha veya esir edildi. Kalan Yunan birlikleri de üç grup halinde geri çekildi ve bu gelişme üzerine toplanan Mustafa Kemal Paşa, Fevzi Paşa ve İsmet Paşa, Yunan ordusunun kalan kısmının imha etmek için Türk ordusunun büyük kısmının İzmir istikametine yol almasını kararlaştırdı.
 
Alınan bu karar ile birlikte, Mustafa Kemal Paşa “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz 'dir. İleri!” emrini verdi.
 
1 Eylül 1922 tarihinde Türk ordusunun Yunan ordusunu takip etme harekâtı başladı. Muharebelerden kaçan Yunan birlikleri İzmir, Dikili ve Mudanya 'ya doğru geri çekilmeye başladı.
 
Yunan ordusu Başkomutanı General Nikolaos Trikupis ve kurmayları ile 6.000 asker, 2 Eylül de Uşak 'ta Türk birliklerine esir düştüler. Türk ordusu, 15 günde 450 kilometre mesafe kat ederek 9 Eylül 1922 sabahı İzmir 'e giriş yaptı.
 
Yüzbaşı Şerafettin Bey Hükümet Konağına, 5.Süvari Tümenin öncüsü Yüzbaşı Zeki Bey Kumandanlık Dairesine, 4.Alay Komutanı Reşat Bey de Kadifekale ’ye Türk bayrağını çektiler.
 
 
 
 
 
 
 
 26 Ağustos 2019


YORUM YAP

Yalnızca Üyeler yorum yazabilirler.
 


YORUMLAR

CEMALETTİN ÖZBEK

Zafer, "Zafer benimdir." diyebilenindir. K.Atatürk ( 28 Ağustos 2019 )

Ana Sayfa | Saysen | Genel Merkez | Mevzuat | Şubelerimiz | İletişim
Eğitim ve Saymanlık Çalışanları Sendikası © 2014 Tüm hakları saklıdır. Sitedeki bilgiler izinsiz kullanılamaz.