SAYSEN Eğitim ve Saymanlık Çalışanları Sendikası

CORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE MTAL OKULLARININ KATKISI 

MTAL Okullarımızda coronavirüs ile mücadele kapsamında, hızlı seyreden sürece katkıda bulunmak üzere dezenfektan üretiminden sonra cerrahi maske ve N95 maskeleri de üretilmeye başlanıldı.

 

Ayrıca, tek kullanımlık çatal-kaşık-bıçak üretilmesi içinde girişimlerde bulunulduğu bilgisi alındı.

 

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof.Dr.Ziya SELÇUK, Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut Özer ve Bakanlığımız tüm yetkililerine; Sağlık Bakanlığımıza yapmış oldukları katkılardan, destekleyici çalışma ve çabalarından dolayı sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

 

MESLEK LİSELERİ MASKE ÜRETİMİNE BAŞLADI
 
Meslek liselerinde, temizlik malzemelerinden sonra koronavirüs önlemleri kapsamında ilk maske üretimi gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, meslek liselerinin bu zor dönemde ülkesinin yanında olduğunu, gelen yoğun talep üzerine üretim kapasitelerinin artırıldığını duyurdu.
Maske üretimi için başlatılan çalışmalar hızla üretime dönüştü. Hem N95 standardında maske hem de basit cerrahi maske üretimi için 14 pilot il seçilmişti. Özellikle piyasada maske bulunmadığı bugünlerde meslek liselerinin bu adımı üzerine, seçilen okullara yoğun talep geldi.
Bunun üzerine üretim kapasitesinin artırılmasına karar verildi. N95 standardında maske üretimi İstanbul, Bursa ve Hatay'da planlanmıştı. Talep üzerine Mersin, Ankara, Tekirdağ ve Gaziantep'te de üretim yapma kararı alındı.
Diğer taraftan 14 ilde 30 okulda cerrahi maske üretimi planlanmıştı. Yoğun talep üzerine Bartın, Denizli, Kayseri, Manisa, Mersin, Muğla, Tekirdağ'dan da birer meslek lisesi, cerrahi maske üretiminde pilot il kapsamına alındı.
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, meslek liselerinde ilk maskelerin üretilmeye başladığını söyledi.
Pilot seçilen illerde müdürler, yöneticiler ve öğretmenlerin büyük heyecan duyduğunu, ülkenin bu zor günlerinde yanında olmak için gece gündüz demeden üretim hatlarını kurmaya başladıklarını belirten Özer, şöyle konuştu: "İlk sevindirici haber Manisa'dan geldi. Manisa'da İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde günde bin hijyen cerrahi maske üretimi başladı. Bir günde 10 bin ilave maske siparişi aldılar. İl müdürümüzü, okul yöneticilerimizi, öğretmen ve öğrencilerimizi kutluyorum. Tüm iller hızla maske üretimine girdikçe talepler en kısa sürede ve en makul fiyatla karşılanıp vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak. Süreci Bakanlık olarak yakından takip ediyoruz."
Maske siparişine yetişmek için kapasite artıyor
Mesleki ve teknik eğitimdeki üretimi ülkenin ihtiyaçlarına göre yapılandırdıklarını vurgulayan Özer, şunları kaydetti: "Bu süreçte piyasada sıkıntısı en fazla çekilen materyal maske oldu. Bu nedenle 14 ilde 30 mesleki ve teknik Anadolu lisesinde cerrahi maske, 3 ilimizde de N95 standardında maske üretimi için pilot okulları seçmiş ve gerekli yatırımları yapmıştık. Piyasadaki maske sıkıntısı nedeniyle bu pilot okullarımıza illerden ve çevre illerden yoğun siparişler verildi. Bu konuda uzun soluklu yatırım yapmak için kapasitemizi artırmaya karar verdik. N95 standardında üretim yapan il sayısını 3'ten 7'ye çıkardık. Cerrahi maske üretecek il sayısını 21'e, okul sayısını ise 37'ye çıkardık."
 
MEB web sayfası 18 Mart 2020 12:19
 
 
 19 Mart 2020


YORUM YAP

Yalnızca Üyeler yorum yazabilirler.
 


YORUMLAR

Ana Sayfa | Saysen | Genel Merkez | Mevzuat | Şubelerimiz | İletişim
Eğitim ve Saymanlık Çalışanları Sendikası © 2014 Tüm hakları saklıdır. Sitedeki bilgiler izinsiz kullanılamaz.