SAYSEN Eğitim ve Saymanlık Çalışanları Sendikası

19 MAYIS 102.YIL 

      I. Dünya Savaşı’ndan yenik çıkan Osmanlı İmparatorluğu, ülke topraklarının bir kısmını kaybetmeye başlar. İngilizler İstanbul’u işgal ederler. 13 Kasım 1918 günü Haydarpaşa'da trenden inen Mustafa Kemal Paşa, rıhtımda boğaza girmekte olan 53 düşman gemisini görünce; Rum ve bazı azınlıkların zafer çığlıklarına karşı, soğukkanlı bir tavırla, “Geldikleri gibi giderler!” diyerek tepkisini gösterir.

 

      30 Nisan 1919’da Mustafa Kemal, Padişah Vahdettin ile görüşerek kendisini 9. Ordu Müfettişliğine tayin ettirir. Hazırlıklarını yapan Mustafa Kemal bir heyetle birlikte 16 Mayıs 1919 akşamüstü Bandırma vapuruyla İstanbul’dan ayrılarak 19 Mayıs günü Samsun’a çıkar. (Mustafa Kemal; Samsun’a ilk adımını attığı gün milli mücadeleyi başlatarak: ‘Her ilerlemenin, kurtuluşun anası özgürlüktür” diyerek geleceği de Türk Gençliği’ne emanet etmiştir.) Üç gün sonra ise İstanbul’a gönderdiği raporda: “Ulus, Ulusal Egemenlik esasını ve Türk milliyetçiliğini kabul etmiştir. Bunu gerçekleştirmeye çalışacaktır” diyerek, ulus gerçeğiyle işe başlamış, bu dönemi genelgeler ve kongreler izlemiş, “Ya istiklal, ya ölüm!” ilkesi ile halkı bir bütün olarak organize ederek, dağılan ordunun yerine yeni bir ulusal ordu kurarak ülke düşmandan temizlenene kadar savaşmaya karar vermiştir. Dört yıla yakın süren Kurtuluş Savaşı sonunda Cumhuriyeti kurmuştur. Bu savaşımda “ulusun bağımsızlığını yine ulusun azim ve kararı kurtaracaktır” diyen Atatürk’ün düşüncesi etkili olmuştur.

 

        19 Mayıs’ı Türk Gençliği’ne armağan eden Atatürk, 15-20 Ekim 1927 tarihleri arasındaki verdiği büyük söylev (Nutuk)’in sonunda Türk Gençliği’ne Hitabesi’nde, Türkiye Cumhuriyeti’nin korumalığını da onlara bırakmıştır. 19 Mayıs 1919 gününün yıldönümü, 20 Haziran 1938 gün ve 3466 sayılı yasa ile “Gençlik ve Spor Bayramı” adıyla milli bayram olarak kabul edilmiştir. 7 Mart 1981 gün ve 2429 sayılı yasa ile de adı; “Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” olarak değiştirilmiştir.

 

        Atatürk; Türk gençliğinin geleceğe ışık saçan bilgiyle ve beceriyle donatılmış, milli gururlu aydınlık, ruhen ve bedenen sağlıklı, neşeli, atılgan, ahlaklı, yurtsever, sportmen ve yarına ümit verecek şekilde yetişmesini istiyordu. Atatürk “Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum” derken Türk gençliğine olan güvenini de anlatmıştır. Atatürk’ün şu sözleri hepimiz için bir rehber olmalıdır: “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir” demiştir.

 

      Bize bıraktıkları bu cennet vatanın uğrunda canlarını veren başta Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ecdadımızı rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. Ruhları şad mekânları cennet olsun.

 

      Atatürk’ü anlamak, yaşadıklarını ve fikirlerini bilmekle mümkündür. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında yaşanan zorlukları her zaman göz önünde tutarak, 19 Mayısları Atatürk’ün emanetine daima sahip çıkarak kutlamalıyız.

 18 Mayıs 2021


YORUM YAP

Yalnızca Üyeler yorum yazabilirler.
 


YORUMLAR

Ana Sayfa | Saysen | Genel Merkez | Mevzuat | Şubelerimiz | İletişim
Eğitim ve Saymanlık Çalışanları Sendikası © 2014 Tüm hakları saklıdır. Sitedeki bilgiler izinsiz kullanılamaz.